Prvim skrining programom za rano otkrivanje karcinoma pluća u Srbiji, koji je i prvenac mešu državama zapadnog Balkana, već je otkriveno 30 slučajeva raka pluća u veoma ranom stadijumu među 1.200 pregledanih osoba, saopštavaju Udruženje za borbu protiv raka pluća “Punim Plućima” i Sekretarijat za zdravstvo Vojvodine, na početku Meseca borbe protiv raka pluća.
Sudeći po ovim rezultatima, to znači da dosad otkriveni i budući slučajevi imaju veliku verovatnoću izlečenja ili produženje životnog veka. Ovaj projekat je pokrenuo Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, a realizuje ga Institut za plućne bolesti Vojvodine. Skrining podrazumeva detekciju karcinoma pluća pomoću niskodoznog LDCT skenera. Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja jeste rano otkrivanje, što u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu.
– Po oboljevanju od ovog karcinoma Srbija zauzima 18. mesto u Evropi, ali smo po smrtnosti na neslavnom 2. mestu. Pokrajinska vlada je donela odluku da finansira projekat i time je Srbija postala prva država na teritoriji zemalja zapadnog Balkana, gde je projekat ranog otkrivanja raka pluća započet po ugledu na zemlje koje to već rade, kaže dr Snežana Bojanić, pomoćnica Pokrajinskog sekretara za zdravstvo.
Olja Ćorović iz Udruženja za borbu protiv raka pluća “Punim Plućima” napominje da dnevno oboli skoro 18 pacijenata, a 13 izgubi bitku sa karcinomom pluća.
– Situaciju je pogoršala aktuelna pandemija, pa poslednjih godinu dana imamo gotovo za četvrtinu manje novootkrivenih pacijenata sa rakom pluća. To je više od 1.500 ljudi. Nažalost, ti pacijenti nisu nestali, već se javljaju sa velikim zakašnjenjem, kada su im iscrpljene gotovo sve mogućnosti lečenja, rekla je Ćorović.
Prema podacima Instituta za plućne bolesti Vojvodine u poslednjih 10 godina bilo je samo devet odsto nepušača među obolelima, 27 odsto bivših pušača, a najviše je bilo aktivnih pušača, čak 66 odsto.
– Rak pluća je u velikom broju slučajeva izlečiv ukoliko se otkrije na vreme. Takođe, ukoliko se tumor odstrani u ranom stadijumu, petogodišnje preživljavanje ide od 66-82 odsto. Inače, zemlje koje već sprovode LDCT skrining smanjile su mortalitet od raka pluća i do 40 odsto, napominje dr Goran Stojanović upravnik klinike za pulmološku onkologiju, Instituta za plućne bolesti Vojvodine, a prenose Udruženje “Punim Plućima” i Sekretarijat za zdravstvo Vojvodine.
Imunoterapija i novi lekovi
Ovaj skrining ima dodatni značaj jer i u vreme epidemije, omogućava rano otkrivanje raka pluća svima koji su u riziku, što je preduslov za bolje ishode lečenja. Pored prevencije, kao udruženje, zalažemo se kod RFZO, kako bi ublažili kriterijume za odobravanje imunoterapije, kao i da se omogući uvođenje novih lekova koji produžavaju život, rekla je Ćorović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.