Ušli smo u treću godinu pandemije izazvane virusom SARS-CoV-19. Iako pokušavamo da živimo „novu normalnost“, strah od zaražavanja i težnja da se maksimalno zaštitimo, vodi ka redukovanju mnogih životnih aktivnosti što opet dovodi do toga da i dalje dosta vremena provodimo u ušuškanim ali zatvorenim kućnim prostorima. Upravo zato, ni povrede u kući nisu retke, a najčešće se kućnim uslovima dešavaju opekotine.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, godišnje u svetu umre oko 180.000 ljudi usled povreda koje su uzrokovane opekotinama. Opekotine koje nisu fatalne su vodeći uzrok morbiditeta uključujući produženu hospitalizaciju, unakaženost i onesposobljenost, što često rezultira stigmom i odbacivanjem.
„U svetu svakoga dana 260 dece umre od posledica opekotina. Opekotine su drugi vodeći uzrok smrti usled povreda u starijoj populaciji! Takođe, opekotine su treći uzrok povreda dece uzrasta 1 – 4 godine“, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Opekotine se najčešće dešavaju kod kuće i na radnom mestu.
Ko je u povećanom riziku od nastanka opekotina?
Žene su u većem riziku od opekotina u odnosu na muškarce zbog češće izloženosti otvorenom plamenu, vrelim tečnostima i predmetima prilikom obavljanja kućnih poslova (kuvanje, peglanje i sl.)
Pod povećanim rizikom od opekotina su i mala deca i starije osobe zbog svojih psihofizičkih karakteristika (tanja koža i veća osetljivost). Kod njih opekotine brže nastaju, skloniji su infekcijama, a oporavak je duži. Smrtni ishod je češći 2 – 4 puta kod male dece i starijih osoba.
- Opekotine se mogu sprečiti
- Učinite vaš dom bezbednim
- Budite oprezni pri kuvanju
- Kupanje mora da bude bezbedno
- Poseban oprez kod dece
Detaljnije o nastanku, prevenciji opekotina kao i o načinu postupanja ako nastane, informišite se kroz novu publikaciju GZZJZ.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.