Da bi naše telo pravilno funkcionisalo, potrebne su mu i dovoljne količine minerala cinka. Saznajte u kojoj hrani ga ima najviše i koji su znaci da je nedostaje organizmu.
Mineral cink je jedan od pet najvažnijih minerala za ljudsko telo, uz gvožđe, kalcijum, magnezijum i kalijum. Cink ima nekoliko važnih uloga u telu, između ostalog doprinosi kognitivnim sposobnostima i pamćenju i pomaže telu u proizvodnji važnog tiroidnog hormona T3. Takođe, cink doprinosi boljem funkcionisanju imunog sistema, deobi ćelija, bržem zarastanju rana i regeneraciji tkiva, opštem rastu i razvoju čoveka, zbog čega je važno da trudnice unose dovoljne količine ovog vrednog minerala.
Kamenice su jedan od najboljih izvora cinka, a sadrže i dosta selena, koji doprinosi sintezi hormona štitaste žlezde. Da biste u svoj organizam uneli dovoljno svih hranljivih materija, pravilo broj jedan je da što češće konzumirate različite vrste tamnozelenog lisnatog povrća. Različite vrste žitarica su takođe bogate mineralima, a odličan izvor su i jaja i alge. Dodatne količine cinka se takođe mogu dobiti putem dijetetskih suplemenata, piše portal Zadovoljna.hr.
Iako telu nisu potrebne velike količine cinka, može se desiti da ga u organizmu nedostaje. Ljudsko telo nema sposobnost da skladišti rezerve cinka, što znači da je važno redovno unositi dovoljne količine hranom.
Nedostatak cinka se može manifestovati u obliku…
1 …akne, ekcem, suva koža koja se ljušti, seboroični dermatitis ili alopecija
2…nespecifične oralne ulceracije ili beli sloj na površini jezika
3…respiratorni i gastrointestinalni problemi
4 …gubitak apetita
5…letargija
6 …gubitak kose
7 … sporog zarastanja rana
…gubitak kose
S obzirom da se cink dobijen iz mesa mnogo efikasnije apsorbuje u organizmu, vegetarijancima se preporučuje da konzumiraju veće količine mahunarki, soje, pasulja, orašastih plodova i prehrambenih proizvoda od celog zrna.
Deset namirnica koje sadrže najveće količine cinka:
Meso (posebno crveno, ali ga ipak treba jesti umereno)
Školjke (ostrige, rakovi, škampi)
Mahunarke (slanutak, sočivo, pasulj)
Seme (konoplja, lan, bundeva ili tikva)
Orašasti plodovi (pinjoli, kikiriki, indijski oraščići i bademi)
Mlečni proizvodi (sir, mleko)
Jaja
Integralne žitarice
Neke vrste povrća (krompir, grašak, kelj)
Tamna čokolada
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.