Otrov australijske hobotnice mogao bi biti ključan u borbi protiv melanoma 1Foto: Wikipedia/albert kok

Australijski istraživači su otkrili da bi autohtona vrsta australijske hobotnice mogla biti ključ za borbu protiv jednog od najtežih oblika melanoma.

Međunarodna studija otkrila je rane dokaze da jedinjenje iz otrova hobotnice kaurna (Octopus kaurna) može značajno usporiti razvoj raka.

Istraživači su takođe otkrili da bi otrov mogao da pomogne u borbi protiv rezistencije na lekove kod pacijenata sa BRAF mutiranim melanomom, koji čini oko polovinu svih slučajeva melanoma, piše HRT.

Uz stručno vodstvo naučnice Marije Ikonomopulu, ispitana su svojstva niza sintetički reprodukovanih otrovnih jedinjenja u borbi protiv tumora.

„Proučavali smo jedinjenja otrova iz raznih morskih životinja i otkrili da se peptid iz australijske hobotnice kaura ističe svojom sposobnošću da bezbedno i efikasno cilja ćelije melanoma sa BRAF mutiranim u pretkliničkim modelima“, rekla je ona, dodajući da ona i njen kolega nadamo se da će obezbediti osnovu za visoko ciljano i manje toksično lečenje raka.

– Još je rano za više informacija, ali ovakva otkrića nam daju nadu da bi ovaj peptid hobotnice mogao da se razvije u ciljani tretman protiv raka koji se može bezbedno i efikasno primeniti čak i u veoma visokim dozama, rekao je Ikonomopulu.

Naučnik ističe da mnogi pacijenti ne reaguju dobro na postojeće metode lečenja melanoma sa mutiranim BRAF genom.

– Iako su ciljane terapije i imunoterapija poboljšale konačan ishod, tekući problem sa toksičnošću lekova i rezistencijom na lekove ometa ukupan uspeh u borbi protiv raka, rekla je ona.

– Bez sumnje je neophodno sprovesti dodatna istraživanja, ali naša studija pokazuje da ovo jedinjenje otrova hobotnice ima snažan terapeutski potencijal, dodaje on.

Stručnjaci bi želeli da istraže da li jedinjenje kaura hobotnice ima potencijal kada su u pitanju drugi karcinomi sa mutiranim BRAF genom, uključujući rak prostate, debelog creva i ne-malih ćelija pluća.

Studija je objavljena u oktobarskom izdanju British Journal of Pharmacologi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari