Povreda glave kod dece: Pedijatar upozorio na pet simptoma koje ne bi trebalo da ignorišete 1Foto. Pixabay / ddimitrova

Iako su roditelji u ovim slučajevima veoma uplašeni, sasvim je normalno da deca s vremena na vreme udare glavom o ivice stola, stranice kreveta ili padnu sa povišenih površina.

Ali ako kao roditelj sumnjate na ozbiljnu povredu glave, biće potrebno mnogo više od samo laganog udarca ili bezopasnog pada, kažu stručnjaci.

Kako prenosi Tajms of Indija, pedijatar Nihar Parek je objasnio u kojim slučajevima je potrebno reagovati i potražiti pomoć lekara.

„Obično deca do dve godine imaju fleksibilne kosti glave koje još nisu srasle. Bilo kakva povreda glave nije toliko ozbiljna i u većini slučajeva ne izaziva probleme sa mozgom“, objašnjava on.

Međutim, rana dijagnoza je ključna za sprečavanje bilo kakvih ozbiljnih komplikacija, zbog čega Parek otkriva kako roditelji mogu otkriti potencijalno ozbiljnije povrede glave kod dece, piše Index.hr.

Otok na jednom delu glave

„Pojava brzo rastućeg otoka na jednom delu glave može biti znak ozbiljnije povrede glave kod dece. Ako otok raste iz sata u sat, nesrazmerno brzo, treba odmah da ide u bolnicu na dalje pretrage“, objašnjava pedijatar.

Povraćanje

Ako dete počne da povraća u prva 24 sata nakon udarca u glavu, to može biti jedan od znakova da je došlo do teže povrede glave i potrebno je reagovati i otići kod lekara, savetuje pedijatar.

Pospanost ili gubitak ravnoteže

Još jedan znak, upozorava Parek, može biti pospanost kada je dete zapravo budno, ali ima poteškoća da ostane svesno, izgleda zbunjeno i gubi ravnotežu.

To je i znak upozorenja za hitnu posetu lekaru. Upravo zbog toga je jedan od najčešćih saveta da se dete prati nakon samog udarca i da se sačeka najmanje dva sata pre spavanja kako bi roditelj na vreme reagovao.

Krvarenje iz nosa

Jedan od znakova upozorenja unutrašnje povrede glave je krv ili bistra tečnost iz nosa ili uha, prema pedijatru.

Konvulzije

Na kraju, dr Parek govori o najtežem i najopasnijem znaku povrede glave, a to je konvulzija ili epileptični napad. Konvulzije nastaju kada se mišići tela skupljaju i brzo opuštaju, zbog čega se telo nekontrolisano trese. Ovo je znak subduralnog hematoma (SDH), objašnjava on.

Izvor: Index.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari