Preventivno delovanje je osnovno kada je očuvanje našeg zdravlja u pitanju. Ipak, problemi se javljaju, nastaju i potrebno ih je sanirati.
Naši zubi, naše oralno zdravlje je prioritetno pitanje ukoliko želimo da očuvamo zdravlje uopšte. Kada se problemi jave, šta je potrebno uraditi? Posetiti stomatologa, naravno.
Stomatolog će nas najpre uputiti na snimanje zuba. Snimak zuba i usne šupljine je jedan od najmoćnijih dijagnostičkih načina na osnovu koga lekar stomatolog može znati šta je i kako potrebno uraditi, na koji način pristupiti lečenju ili saniranju nastalih teškoća.
Precizan snimak naših zuba, desni, viličnog zgloba pomoći će stomatologu da naše probleme reši trenutno i trajno.
Na našem tržištu sada su dostupni najsavremeniji uređaji koji omogućuju visok stepen preciznosti u snimanju zuba i daju savršeno precizne snimke koji će pokazati prave uzroke nastanka naših tegoba.
Ovi uređaji konstruisani su tako da smo prilikom snimanja izloženi zračenju u najmanjoj meri, koliko je to moguće.
Treba da znamo da snimanja zuba sprovode stručnjaci medicinske radiologije koji su u obavezi da se dodatno edukuju, a već prema odredbama koje se nalažu od strane Zavoda za zaštitu od zračenja.
Korisno za svakoga od nas je da zna koje vrste snimanja zuba postoje ukoliko ih lekar stomatolog od nas zatraži.
Ortopan je onaj klasični snimak zuba sa kostima gornje i donje vilice, obuhvatajući i donjo vilični zglob i sinuse gornje vilice.
Ovaj snimak lekari stomatolozi od nas traže najčešće kada im se prvi put obratimo ili kada je u pitanju onaj opšti pregled ili kontrola stanja u našim ustima nakon nekog, često dužeg vremena.
Ovaj snimak precizno može pokazati i zube koji još uvek nisu nikli. Vidi se položaj korena svakog zuba ponaosob, njihov međusobni odnos prema položaju, i takođe je moguće videti u kakvom su stanju vilične kosti.
Ovaj snimak zuba može da se odštampa na foliji, ili da se pošalje u digitalnom formatu.
Dentalni radiogram je snimak usmeren, fokusiran na jedan, dva ili tri zuba. Popularno ga se zove i mali zubni snimak. Obzirom na fokus, precizniji je od ortopana. Koristi se kada je potrebno dijagnostifikovati neki zub za koji se sumnja da je pokvaren u nekoj meri, kada se jedan ili dva zuba već leče pa ih je potrebno kontrolisati i dalje lečiti.
3D snimak zuba je za razliku od ortopana, koji predočava sadržaj svog snimka u dve dimenzije – visini i širini, je u tri dimenzije koje se koriste pri sagledavanju stanja u našoj usnoj šupljini.
Podrazumeva se da osim širine i visine ovaj snimak prikazuje i širinu svih struktura prikazujući i njihov međusobni odnos.
Ovo je do sada najsavremeniji način snimanja zuba koji se koristi u stomatološkoj radiologiji.
Veoma je sličan upotrebi medicinskog skenera, ali koristi mnogo manje zračenja.
Ovaj uređaj pravi izuzetno mnogo preseka, čijim preklapanjem dobijamo izuzetno precizan prikaz na kome se ne vide skrivena preklapanja pojedinih struktura ili onih deformisanih koje je potrebno ustanoviti i lečiti.
Ovo snimanje zuba se traži onda kada postoji potreba za hirurškim zahvatima oralne hirurgije, kada se postavljaju dentalni implanti, kada je potrebno lečiti zube koji imaju višestruke korene i slično.
Ukoliko i sami nismo lekari stomatolozi, ne možemo sami odlučiti koja vrsta snimanja nama najviše odgovara. Svaki snimak zuba se namenski radi pa i vrsta snimanja zavisi od namene i taj posao prepustićemo doktoru stomatologu.
Ne postoji neka naročita procedura koju je potrebno uraditi niti neka specijalna priprema pre nego što dođemo u ordinaciju u kojoj će nam snimiti zube. Samo snimanje je apsoutno bezbolna i traje do pet minuta.
Jedino u slučaju 3D snimanja potrebno je da svoj snimak sačekamo oko 30 minuta. Ovo je ipak kompleksno snimanje i toliko je potrebno sačekati na obradu samog snimka.
Potrebno je da pre snimanja ipak povedemo računa o tome da na sebi nemamo ništa što meže omesti samo snimanje.
Važno je da sa sebe skinemo naušnice, ogrlice, sav nakit, pirsinge, šnale, ukosnice, protezu ukoliko je nosimo, naočare, tj. sve ono što može zasmetati ili onemogućiti samo snimanje.
Činjenica je da savremeni aparati za snimanje zuba koriste mnogo manje zračenja nego oni stariji. Ali, u cilju zaštite svakog od nas kome je ova usluga potrebna, pri samom snimanju tehničari će nas upozoriti kada je potrebno da savršeno mirujemo i pokriti nas zaštitnim ogrtačima. U ovom slučaju, zaštićeni smo najviše što je moguće.
Ukoliko nam je neophodna poseta nekoj od ordinacija koje u svom asortimanu usluga imaju i uslugu snimanja zuba a nismo sigurni u koju od mnogobrojnih otići, sajt mirandre.com je za svakoga od nas sada spas u prvi čas. Sajt na kome možemo pronaći sve one informacije jie su nam potrebne.
Od onih opštih, kao što su lokacije, kontakti, savetodavne i usluge podrške pacijentima, preko ne manje važnih informacija o načinima pripreme za snimanje i svim uslugama i vrstama snimanja zuba, načinima prosleđivanja snimaka pa do cenovnika koji se odnose na svaki vid snimanja pojedinačno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.