Raste broj prevremeno rođenih beba u Srbiji i celom svetu 1Foto: Pixabay/ PublicDomainPictures

Zamenica načelnika Odeljenja neonatologije GAK „Narodni front“ dr Jelena Sanković, povodom Svetskog dana prevremeno rođenih beba rekla je da se godišnje u tom porodilištu rodi oko 8.000 beba, a od tog broja deset do 11 odsto su prevremeno rođene bebe

Sanković je gostujući u emisiji „Urank“ na televiziji K1, zajedno sa Milenom Berić, mamom Nore, bebe rođene u 23. nedelji, istakla da raste broj prevremeno rođenih beba i u našoj zemlji i u svetu.

– Prevremen porođaj računa se za sve bebe rođene od 34. do 37. gestacijske nedelje, dok se ekstremno nezrelim novorođenčadima smatraju bebe rođene pre 28 punih gestacijskih nedelja – kazala je na K1 dr Jelena Sanković, zamenica načelnika Odeljenja neonatologije GAK „Narodni front“ i dodala da je uzroci prevremog porođaja mogu biti način i stil života, žene sve kasnije ostaju trudne. Zatim pridružene bolesti, prevashodno dijabetes i hipertenzija, potom i trudnoće iz vantelesnih oplodnji, infekcije nastale tokom trudnoće… Što je veći broj plodova veći je rizik od prevremene trudnoće.

Statistika pokazuje da je stopa preživljavanja prevremeno rođenih beba koje imaju više od 1.500 grama 90 odsto.

– Bebe teške od 500 do 750 grama imaju stepen preživljavanja oko 60 odsto. Prevremeno rođene bebe zahtevaju intenzivni nadzor, češće kontrole lekara različitih specijalnosti jer rođenje pre vremena nosi velike rizike od infekcija i opasnosti po razvoj psihičkog i motoričkog sistema. Ovim bebama najčešće je potreban kiseonik zato što je njihov respiratorni sistem nezreo. Više od 60 odsto prevremeno rođenih beba zahteva smeštaj na odeljenjima intenzivne nege – objasnila je dr Sanković. – Mi u GAK „Narodni front“ ih zbrinjavamo nakon rođenja i u prvom trenutku pružamo svu negu potrebnu da se njihovo stanje stabilizuje. Neke bebe izlečimo mi, a neke se upućuju na Institut za neonatologiju ukoliko je potrebno dugotrajnije lečenje.

Dr Sanković kazala je i da je veoma važno da medicinsko osoblje i psiholozi rade sa majkama, kao i da majke uvek imaju pristup svojim bebama.

– Mnogo je važno da se prevremeno rođene bebe hrane majčinim mlekom. Trudimo se da održimo laktaciju i da majčino mleko bude prva bebina hrana. Prevremeno rođenje je u našoj zemlji prvi uzrok smrti dece do godinu dana, a drugi najčešči uzrok smrti kod dece do pet godina.

Milena Berić, majka prevremeno rođene Nore, porodila se u 23. nedelji trudnoće koja je do trenutka porođaja bila savršena.

– Ekspertski ultrazvuk tri dana pre porođaja pokazao je idealne rezultate. Nora je rođena sa 700 grama i četiri meseca bila je na Institutu za neonatologiju. Bila sam u stanju sepse, CRP mi je bio 500 što znači da sam imala neku bakterijsku infekciju ali do danas nismo saznali o kojoj bakteriji je reč. Nora sada ima dve i po godine – kazala je Milena u „Uranku“. – Prva 24 sata, a potom i naredne dve nedelje bile su kritične i Nora je bila na svakodnevnoj reanimaciji u Institutu za neonatologiju. Naša borba i dalje traje. Nora redovno odlazi u Sokobanjsku, u našem timu su i defektolozi.

Milena Berić istakla je danas na K1 da je prevremeno rođenje bebe, osim šoka, straha i neprekidne brige za dete, za majku stresno i zbog Zakona o radu, odnosno, porodiljskom odsustvu.

– Zakon nije usklađen sa praksom. Moja beba rođena u 23. nedelji se u medicinskom i faktičkom smislu smatra živorođenom, ali za Zakon to nije tako. Ja sam dobila samo tri meseca porodiljskog odustva zato što naš Zakon ne priznaje rođenje bebe u 23. nedelji trudnoće – kazala je Berićeva i pozvala nadležne da se pozabave ovim problemom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari