Vožnja bicikla je jedan od najzdravijih načina kretanja u saobraćaju. Ne samo da vas relativno brzo dovodi do odredišta, već uključuje i vežbanje umerenog do visokog intenziteta.
Vožnja bicikla se bolje uklapa u dnevnu rutinu od bilo kog drugog oblika vežbanja, zato što štedi vreme jer ujedno vežbate i obavljate druge dnevne aktivnosti. Ona predstavlja zdravu opciju, ne samo za one koji voze bicikl, već i za njihovo celokupno okruženje, s obzirom da nanosi minimalnu štetu drugima, bilo da su u pitanju povrede ili zagađenje, piše Gradski zavod za javno zdravlje na svom sajtu.
PREDNOSTI VOŽNJE BICIKLA PO LJUDSKI ORGANIZAM SU BROJNE!
Ona snižava povišeni krvni pritisak, poboljšava rad srca i pluća, povećava potrošnju energije- što našem telu omogućava da sagori višak masti i reguliše telesnu težinu, održava tonus mišića, pre svega nogu, sedalne regije i stomaka, a ujedno smanjuje i nivo stresa i napetosti- blagotvorno deluje na poboljšanje našeg celokupnog psihofizičkog stanja!
Padovi i saobraćajne nezgode na biciklu se dešavaju, ali je utvrđeno da zdravstveni benefiti vožnje bicikla daleko premašuju rizik od nastanka povreda.
Prema rezultatima mnogobrojnih istraživanja odnos prednosti i rizika u proseku iznosi 20:1 (20 godina života dobijenih poboljšanjem zdravstvenog stanja usled vožnje bicikla naspram 1 godine života izgubljene usled povreda).
Naravno, bezbedna vožnja bicikla, upotreba zaštitne opreme i poštovanje saobraćajnih propisa dodatno smanjuju rizik od eventualnog nastanka saobraćajne nezgode ili povreda nastalih usled pada sa bicikla.
SAVETI ZA BEZBEDNU VOŽNjU
PRE VOŽNjE
– PROVERITE DA LI JE VAŠ BICIKL ISPRAVAN! Redovno održavanje bicikla je imperativ za bezbednu vožnju, i shodno tome pre vožnje proverite da li kočnice rade, da li su gume dovoljno napumpane i sl.
– NABAVITE ADEKVATNU ZAŠTITNU OPREMU.
– STAVITE BICIKLISTIČKU KACIGU ODGOVARAJUĆE VELIČINE I PRAVILNO PRIČVRŠĆENU! Povrede glave predstavljaju najčeći uzrok fatalnog povređivanja kod biciklista, i biciklistička kaciga je neohodan deo opreme, koji rizik od ozbiljnih povreda smanjuje za polovinu, a od povreda lica i vrata za trećinu.
– OBUCITE ODEĆU JARKIH BOJA! Žuta, crvena ili narandžasta boja vas čine lakše uočljivim na putu.
– KORISTITE ADEKVATNE BICIKLISTIČKE RUKAVICE! One pre svega omogućavaju da vam dlanovi ne klize sa ručica bicikla usled znojenja. U slučaju pada, rukavice će zaštititi vaše dlanove od ogrebotina i posekotina, a ujedno pomažu da se u toku vožnje smanji pritisak na dlanove i spreči nastanak plikova.
– STAVITE NAOČARE ZA SUNCE ILI ZAŠTITNE NAOČARE! One će zaštititi vaše oči od sunca, prašine, krhotina, ali i raznih kapljica koje mogu sadržati štetne mikroorganizme.
U TOKU VOŽNjE
– NA KOLOVOZU UVEK VOZITE U PRAVCU KRETANjA SAOBRAĆAJA!
– POŠTUJTE SAOBRAĆAJNE PROPISE I SIGNALIZACIJU!Ne zaboravite da je bicikl vozilo a vi ste vozači! Nepoštovanjem saobraćnih pavila možete dovesti u opasnost sebe i sve ostale učesnike u saobraćaju.
– UVEK BUDITE NA OPREZU I SPREMNI DA REAGUJETE! Ne zaboravite da rupe, boce, staklo, ivičnjaci i rešetke za kanalizaciju predstavljaju veliki rizik od pada za bicikliste. Uvek gledajte dovoljno daleko ispred sebe kako biste bili u mogućnosti da izbegnete prepreku ili sudar. Vodite računa kada vozite pored parkiranih automobila- imajte u vidu da neko može iznenada otvoriti vrata vozila.
– SIGNALIZIRATE! Jedini način na koji biciklisti mogu komunicirati sa ostalim učesnicima u saobraćaju, pre svega vozačima, jeste odgovorajućom signalizacijom rukama koja prenosi namere za okretanjem ili zaustavljanjem, čineći ih bezbednijim za sve.
– PONAŠAJTE SE PREDVIDIVO! Pokušajte da ne krivudate u toku vožnje. Prepreke je potrebno izbegavati, ali nepažljiva vožnja i nasumično kretanje mogu zbuniti ili nervirati ostale vozače, koji neće biti u mogućnosti pravilno da reaguju, čime ćete i sebe i njih dovesti u opasnost.
– VOZITE U KOLONI! bilo da ste na kolovozu ili na trotoaru. Imajte u vidu da na taj način omogućavate bezbedno mimoilaženje, a ujedno ne smetate pešacima i ne stvarate gužvu.
– OSTAVITE TEHNOLOGIJU PO STRANI! U toku vožnje izbegavajte upotrebu mobilnog telefona, kao i slušanje muzike. Nošenje slušalica vam smanjuje sposobnost da adekvatno čujete ostale učesnike u saobraćaju. IMAJTE U VIDU DA SVAKO SKLANjANjE RUKU SA UPRAVLjAČA OMETA VAŠU STABILNOST I MOŽE REZULTOVATI PADOM!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.