Za razliku od vitamina D, koji naše telo može da proizvede samo, vitamin B12 može doći samo iz spoljašnjih izvora.
To je esencijalni nutrijent koji telo koristi za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, DNK i nerava. Za razliku od većine vitamina, B12 se može naći u vrlo malim količinama u biljkama.
Zato su vegani i vegetarijanci najpodložniji nedostatku vitamina B12 u organizmu. Jedno rešenje je konzumiranje obogaćenih proizvoda, kao što su obogaćeno sojino mleko ili mleko od orašastih plodova.
Mikroorganizmi kao što su bakterije i gljivice mogu proizvesti vitamin B12. Kako se bakterije mogu naći u zemljištu, hrana koja dolazi iz zemlje može sadržati male količine ovog vitamina. Međutim, ako previše sastružete povrće, lako možete sastrugati i tu dobru bakteriju. Namirnice koje sadrže male količine vitamina uključuju pečurke i fermentisanu hranu kao što je tempeh, tradicionalni indonežanski proizvod od soje. Nori, vrsta pržene morske alge, takođe će obezbediti dozu vitamina B12, kao i nutritivni kvasac.
Vegetarijanci koji konzumiraju mlečne proizvode trebalo bi da unose dovoljno jaja, mleka i jogurta. Ako izbegavate meso, jaja i mlečne proizvode, trebalo bi da razmislite o uzimanju suplemenata vitamina B12. Trudnice i dojilje imaju veću dnevnu potrebu za vitaminom B12 i o tome treba da se konsultuju sa lekarom koji će odrediti pravu količinu.
Hrana koju jedete treba da vam obezbedi dovoljno vitamina B12 da biste izbegli zdravstvene probleme, ali ako ste zabrinuti, pitajte svog lekara da vam da krvne testove kako biste pokazali vaše nivoe. Dobar lekar će takođe moći da vam preporuči dodatak koji će biti najbolji za vas ako pokazujete znake nedostatka.
Zapravo nam ne treba puno vitamina B12, štaviše, dnevne potrebe su najniže od svih vitamina B. Većini odraslih je potrebno samo 2,4 mikrograma dnevno, ali je veoma važno za mnoge telesne funkcije, a njegov nedostatak može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Vitamin B12 se dodaje nekim namirnicama kako bi se povećale njihove zdravstvene prednosti, ali hrana koja prirodno sadrži velike količine vitamina B12 uključuje mlečne proizvode, jaja, ribu, živinu, obogaćene žitarice, govedinu, školjke i nutritivni kvasac. Između ostalog, vitamin B12 pomaže u borbi protiv raka, srčanih bolesti i demencije.
Sedam znakova nedostatka vitamina B12:
1. Umor
Umorni ste sve vreme? Vitamin B12 je važan za stvaranje aerobne energije u telu. Kada ovaj vitamin nije dovoljan, telo ne dobija dovoljno kiseonika i energije koja mu je potrebna. Vrtoglavica je takođe znak da ne dobijate dovoljno vitamina B12.
2. Peckanje i utrnulost
Gubitak osećaja u rukama i stopalima praćen osećajem peckanja kao što su igle i igle može biti znak nedostatka vitamina B12. Obratite se svom lekaru za testove krvi da biste utvrdili uzrok.
3. Bol u zglobovima
Jaki bol u zglobovima koji nije posledica povrede ili hronične upale, kao što je artritis, može biti znak upozorenja. Sporiji refleksi su takođe simptom kod pacijenata sa nedostatkom vitamina B12.
4. Ubrzani rad srca ili disanje
Plitko disanje, palpitacije i ubrzani rad srca takođe mogu biti povezani sa nedostatkom vitamina B12. Ako vam bilo šta od ovoga smeta, obavezno posetite lekara.
5. Slabost
Kod ozbiljnog nedostatka vitamina B12 mogu se pojaviti simptomi poput potpune slabosti, što otežava čak i hodanje. Pored slabosti mišića, problemi sa ravnotežom i posrtanje mogu ukazivati na problem.
6. Žutica
Žutilo kože i beonjaka je tipičan simptom žutice, koji može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme.
7. Otečen jezik
Neki pacijenti sa nedostatkom vitamina B12 takođe mogu imati upalu jezika. Ostali znaci koji se odnose na usnu duplju su glatki jezik i smanjeno čulo ukusa, piše Zadovoljna.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.