I u našoj zemlji i u svetu vazduh se sve češće, nažalost, i vidi i oseća. Otuda je dobro znati za koje biljke kažu da su prirodni filteri vazduha.
Za pojedine sobne biljke i NASA istraživači tvrde da upijaju otrove oko nas. Tako vazduh čine bezbednijim, što je odlična preporuka ako birate cveće za svoj dom.
I mada možda nemamo čarobni štapić da rešimo globalno zagađenje vazduha, uz pojedine biljke možemo da popravimo situaciju barem u svom domu. Pojedine vrste sobnog cveća će vašu kuću i ulepšati, a biće i dobre za vaše zdravlje, pišu na sajtu Medium.com.
Afričko sobno cveće – Gerber Daisy
Vrsta gerbera koja potiče iz južne Afrike je sobna biljka kojoj prija delimična vlažnost.
Raznobojni cvetovi ovog gerbera upijaju otrove iz vazduha poput trihloretilena i benzena. Gerber Daisy je sobno cveće koje traži direktnog sunca i zato je najbolje držati ga na dobro osvetljenom mestu u stanu, recimo, na prozoru, a važno je i da ga redovno zalivate.
Svekrvin jezik
Biljka poznata i kao sanseverija i indijansko pero ne traži mnogo brige. Ako joj pružite osnovne uslove, narašće i do metar. Zanimljivo je da listovi mogu da joj budu u sasvim zelenoj boji ili oivičeni žutim nijansama. Ova biljka je poznata kao vrlo otporna i uspeva i onima kojima propadne svako cveće. Ne traži mnogo svetla, a i ne treba je mnogo zalivati, posebno zimi.
Odlično čisti vazduh, pa je popularna i u stanovima i u kancelarijama. Uklanja razne otrove iz vazduha, i to tako što mesnatim listovima upija te nezdrave čestice, a onda proizvodi čist kiseonik. Takođe, interesantno je to što svekrvin jezik tokom noći upija ugljenik dioksid, a ispušta kiseonik, dok većina biljaka to radi tokom dana. Zato je dobro da je držite u spavaćoj sobi.
Aloja vera
I aloja vera je sobno cveće noću odaje kiseonik, a upija štetan ugljen-dioksid, pa je pravi izbor za prostoriju u kojoj spavate. Takođe, aloja čisti vazduh od toksičnih supstanci kojih ima u preparatima za ribanje kuće.
Pritom, jako je zanimljivo to što aloja vera može i da vas upozori ako se u vašem stanu nagomila previše pojedinih štetnih hemikalija – u tom slučaju će joj se na listovima pojaviti braon tačke.
Ženski zmaj
Ova biljka neobičnog naziva iz porodice ljiljana poznata je i kao marginata. Nju takođe ne treba da često zalivate, a najviše joj prijaju sobne temperature, nikako mnogo hladno. Dobro je da je držite na svetlom mestu, ali ne na direktnom suncu.
Da bi vam uspela, dobro je da je često orošavate, odnosno da je tuširate, posebno zimi, kad je vazduh u stanovima zbog grejanja suv. Tu pažnju ženski zmaj će vam vratiti tako što čete uz nju udisati znatno čistiji vazduh.
Zeleni ljiljan
Poznat i kao biljka pauk, ovo sobno cveće je vrlo jednostavno za gajenje, ulepšava dom, a i sjajno čisti vazduh. Pritom, povećava vlagu u vazduhu, što je posebno dobro u hladnim danima, kad grejemo kuće i stanove.
Idealno mesto za ovu biljku je prozor ili viseća saksija, a možete da je stavite i u kupatilo – biće joj lepo gde god da ima iole svetla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.