Čak 78 odsto Evropljana teško uspeva da prespava noć, upozorava Zdravstveno istraživanje kompanije STADA koje je obuhvatilo preko 30.000 ispitanika u 15 zemalja, među kojima je i Srbija.
Spavanje je osnovna ljudska potreba, poput vode i hrane. Trećinu života provodimo u snu i to je dragoceno vreme za naše telo da se okrepi i obnovi. Nedovoljno sna u dužem vremenskom periodu, može ozbiljno ugroziti i trajno narušiti naše celokupno zdravlje. Otuda brine što tek svaki peti Evropljanin noću spava bez prekida, a svaki treći upozorava da sada spava lošije nego pre pandemije Covid-19.
Najviše muke sa snom imaju Belgijanci, njih 46 odsto tvrdi da spavaju loše. Slede Britanci među kojima osam odsto provodi besane noći, a 35 odsto spava loše. Kada je Srbija u pitanju na loš san se žali 29 odsto građana, što je ispod evropskog proseka koji iznosi 35 odsto. Najbolje u Evropi spavaju Holanđani. Njih 72 odsto svoj san opisuje kao dobar.
Svakodnevni problemi, anksioznost i finansijske brige, Evropljane drže budnim
Žene u Evropi češće leže budne misleći o problemima, njih 38 odsto u odnosu na 29 odsto muškaraca. Svakodnevne brige najčešće remete san Poljacima 47 odsto i Špancima 40 odsto. Ne zaostaju ni građani Srbije od kojih 34 odsto ne može da spava zbog svakodnevnih problema, a čak 31 odsto zbog strahovanja i loših misli, što je iznad evropskog proseka koji iznosi 26 odsto.
Anksioznost ipak najviše muči Italijane, pa je čak 42 odsto njih noću budno zbog strahova i osećaja zebnje. Portugalci 25 odsto ne spavaju zbog brige o novcu. Britancima 21 odsto san remete urinarni problemi, Nemcima 18 odsto smeta buka koja dolazi iz okoline, dok Francuzima 17 odsto i Holanđanima 16 odsto san narušava hrkanje partnera.
Predrasude protiv lekova za spavanje
Evropljani su podeljeni kada su u pitanju preparati za spavanje, pokazuje Štadino istraživanje. Uprkos lošem snu, pilule ili kapi za spavanje odbija 53 odsto Evropljana i jednako toliko građana Srbije. Još izričitiji su Holanđani 61 odsto, Česi 61 odsto, Rumuni 60 odsto i Austrijanci 60 odsto. Najveći protivnici preparata za spavanje su građani Kazahstana, njih čak 69 odsto. Strah od moguće zavisnosti od ovih preparata posebno je naglašen u Češkoj 25 odsto i Kazahstanu 24 odsto. Očekivanje neželjenih nuspojava sprečava 13 odsto Evropljana da uzima tablete za spavanje. Ideja o kupovini pomenutih proizvoda posebno je neprijatna građanima Austrije 22 odsto i Belgije 18 odsto.
U isto vreme druga polovina Evropljana 47 odsto, svesrdno podržava upotrebu preparata za spavanje. Prednjače Španci 59 odsto, Italijani 58 odsto i Poljaci 57 odsto. U Srbiji 47 odsto građana pomenute preparate smatra korisnim, među kojima 26 odsto ističe da bi ih koristili isključivo uz preporuku lekara.
Proizvodi na bazi CBD-a najpopularniji među evropskom omladinom
Interesovanje za preparate za spavanje na bazi CBD-a, umirujućeg sastojka ekstrahovanog iz listova ženske biljke konoplje, snažno korelira sa godinama. Među Evropljanima starijim od 55 godina, njih 42 odsto mogu da zamisle da koriste ove preparate, dok je taj procenat znatno viši kod onih od 18 do 34 godine i iznosi 55 odsto. Strah od moguće zavisnosti najčešći je razlog za oprez prema proizvodima na bazi CBD-a, baš kao što je to slučaj sa svim ostalim preparatima za spavanje.
O kompaniji STADA Arzneimittel AG
Sedište kompanije STADA Arzneimittel AG je u Bad Vilbelu, Nemačka. Kompanija se fokusira na strategiju koja počiva na tri stuba, generičke proizvode, farmaceutske specijalitete i zdravstvene proizvode široke potrošnje. STADA Arzneimittel AG širom sveta prodaje svoje proizvode u približno 120 zemalja. U fiskalnoj 2021. godini, STADA je ostvarila prodaju Grupe od 3.249,5 miliona evra i prijavila je dobit pre kamate, poreza i amortizacije (EBITDA) od 776.5 miliona evra. Na dan 31. decembra 2021. godine, STADA je zapošljavala oko 12.520 ljudi širom sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.