To što će obolelima od dijabetesa ubuduće biti dostupna inovativna terapija o trošku države veliki je pomak, pogotovo ako imamo u vidu da takva terapija za ovu grupu pacijenata nije ušla u Srbiju deset godina. Iako će u velikoj meri rasteretiti pacijente, i dalje postoji dosta stvari koje bi morale da se obezbede obolelima, kaže u razgovoru za Zdravlje Danas Bojana Marković, predsednica Udruženja za borbu protiv dijabetesa „Plavi krug“.
Prošle nedelje objavljeno je da je Republički fond za zdravstveno osiguranje usvojio novu listu lekova na koju je stavljeno 26 inovativnih lekova, tako da je obezbeđena terapija za obolele od malignih bolesti, multiple skleroze, dijabetesa, srčane insuficijencije, hepatitisa C i hemofilije. Kako je tada kazala direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić lekovi za dijabetes i srčanu insuficijenciju su potpuno besplatni, nema participacije i oni se mogu podići u apotekama.
– Lekovi će biti dostupni u maju, rekla je ona i istakla da trenutno imamo zalihe za tri do šest meseci.
Bojana Marković objašnjava da su inovativni lekovi za dijabetes namenjene obolelima od dijabetesa tip 2, kojih je 90 odsto, od ukupnog broja obolelih kojih je oko 700.000. Ona ističe i da se tokom pandemije povećao broj obolelih od dijabetesa. Broj obolelih od dijabetesa tip jedan porastao je za čak 35 odsto, za šta nema objašnjenja, kaže Marković.
– Inovativna terapija odnosno lekovi za nju, sprečavaju komplikacije koje dijabetes razvija a koje su prilično učestale, i koje mogu biti ozbiljne i teške, čak i sa smrtnim ishodom, kaže Marković. Komplikacije koje sagovornica Danasa pominje idu od slepila, preko bubrežne insuficijencije, do kardioloških i neuroloških problema.
– Iz ugla države, lečenje svih ovih posledica je jako skupo. Na drugoj strani treba li posebno naglašavati koliko svako od ovih stanja narušava kvalitet života pacijenata, navodi naša sagovornica.
Dosad su inovativne lekove pacijenti kupovali sami. Jedan od njih recimo košta 3.200 dinara. Uz ostale troškove koje oboleli imaju, ovo je ogroman izdatak koji je za mnoge bio nedostupan. Iako je činjenica da je država na sebe preuzela trošak umnogome značajna, postoji još dosta prostora za pomoć.
Jedan od problema na koji udruženja pacijenta već duže vreme ukazuju jeste nedovoljan broj tračica za merenje šećera u krvi koji je dostupan o trošku fonda (100 mesečno).
– Mi nemamo pravo na dovoljan broj tračica koje su veoma važne da bi osoba imala uvid u to kako terapija deluje. Neki minimum koji je potreban jeste šest tračica dnevno u proseku, da bi i pacijent i lekar mogli da dobiju stvarni pregled stvari, navodi Novaković. Ona objašnjava da pored tračica pacijenti kupuju i suplemente koji su neophodni zbog posebnog načina ishrane, što je takođe dodatan izdatak.
Potrebna veća pomoć za decu
Bojana Marković objašnjava da deca i mladi oboleli od dijabetesa nemaju dovoljna broj tračica na raspolaganju. „Deca i trudnice imaju do 150 mesečno, a trebalo bi da imaju minimum dvesta. Pri tome, kad napunite 18 godina, imate pravo na 100 trakica, kao da ste odjednom ozdravili. Takođe, zadnjih pet do deset godina postoje senzori koji prate nivo šećera u krvi. Oni postoje i u Srbiji o trošku Fonda ali za veoma mali broj dece. Treba da se omogući onima koji žele da mere trakicama da to rade tako, a oni koji žele senzorima, dobiju potrebne aparate. Za tim će postojati sve veća potreba.
Prošireni kriterijumi za više bolesti
Govoreći za RTS direktorka RFZO Sanja Radojević Škodriće rekla je da će oboleli od malignih bolesti koji ispunjavaju „kriterijum struke“ dobiti bolju terapiju. „Terapija se prima u bolnicama, savremena terapija je dostupna još od 2017. godine, ali sada su uvedena dodatna tri leka“, rekla je ona. Kako je objasnila, sa novom listom pokriveni su i svi tipovi multiple skleroze, ali i dalje nisu svi pacijenti. Kada je reč o hepatitisu C, direktorka Fonda je kazala da su inovativnu terapiju do sada dobijali uglavnom pacijenti koji imaju razvijenu fazu bolesti, kod kojih je došlo do ciroze, a sada će i oni sa početnom fazom, što znači da kod njih dolazi do izlečenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.