Šta treba da znate o bolu u leđima 1Foto: Shutterstock/Albina Gavrilovic

Bol u leđima je jedan od najčešćih razloga zbog kojih ljudi odlaze kod lekara i vodeći je uzrok invaliditeta širom sveta. Na sreću, određenim koracima možete da sprečite ili ublažite bolove u leđima. Ako prevencija ne uspe, pojedine metode, poput vežbi, mogu da pomognu. Hirurška intervencija je retko potrebna za lečenje bolova u leđima.

Simptomi

Bol u leđima može da varira od bolova u mišićima do osećaja probadanja ili peckanja. Pored toga, bol se može širiti niz nogu ili se pogoršati pri savijanju, uvrtanju, podizanju, stajanju ili hodanju.

Kada bi zbog bola u leđima trebalo da se obratite lekaru

Većinom bolovi u leđima postepeno prolaze uz pravilne vežbe i zdraviji život, obično u roku od nekoliko nedelja. Ipak, obratite se lekaru ako imate bol u leđima koji traje nekoliko nedelja, ako je jak i ne smanjuje se ni kada mirujete.

Pomoć lekara treba potražiti i ako se bol u leđima širi na jednu ili obe noge, posebno ako se bol proteže ispod kolena, ali i ako izaziva slabost, utrnulost ili peckanje u jednoj ili obe noge.

Kod lekara treba ići i ako bol prati neobjašnjivi gubitak težine jer u nekim, doduše, retkim slučajevima, bol u leđima može signalizirati ozbiljan zdravstveni problem.

Zato na sajtu Mejo klinike napominju da potražite hitnu pomoć ako imate bol u leđima koji izaziva probleme sa crevima ili bešikom, ako ga prati groznica ili se javi posle pada, udarca u leđa ili druge povrede.

Uzroci

Bol u donjem delu leđa može da bude uzrokovan degeneracijom i povredom kičme. Često se javi bez uzroka koji vaš lekar može da otkrije testom ili snimanjem. Stanja koja se obično povezuju sa bolom u leđima uključuju:

Naprezanje mišića ili ligamenata

Podizanje teškog tereta ili iznenadni neugodni pokreti mogu napregnuti mišiće leđa i kičmene ligamente. Ako niste u zavidnoj kondiciji, stalno opterećenje na leđima može izazvati bolne grčeve mišića.

Ispupčeni ili naprsli diskovi

Diskovi u kičmi deluju kao jastuci između pršljenova. Mek materijal unutar diska može da se izboči ili pukne i pritisne nerv. Međutim, možete imati ispupčen ili povređen disk bez bolova u leđima. Ovaj zdravstveni problem se neretko otkrije slučajno prilikom snimanja kičme iz nekog drugog razloga.

Artritis

Osteoartritis može uticati na bolove u donjem delu leđa. U nekim slučajevima artritis u kičmi može izazvati sužavanje prostora oko kičmene moždine, stanje koje se naziva spinalna stenoza.

Osteoporoza

Pršljenovi vaše kičme mogu razviti bolne prelome ako vaše kosti postanu porozne i lomljive.

Prevencija za bol u leđima

Možete izbeći bol u leđima ili sprečiti njegovo ponavljanje ako popravite svoje fizičko stanje i ako vežbate. Da bi vaša leđa bila zdrava i jaka, treba da se vodite sledećim smernicama.

Vežbanje i redovne aerobne aktivnosti, ali one koje ne naprežu mnogo i naglo leđa, mogu povećati snagu i izdržljivost u leđima i omogućiti mišićima da bolje funkcionišu.

Hodanje i plivanje su dobar izbor. Razgovarajte sa svojim doktorom o tome koje aktivnosti možete pokušati.

Takođe, ojačajte svoje mišiće i popravite im fleksibilnost. Vežbe za trbušne i leđne mišiće, koje jačaju vaš trup pomažu da ovi mišići rade zajedno i budu prirodni držač za vaša leđa.

Održavajte zdravu težinu. Prekomerna težina napreže mišiće leđa. Ako imate višak kilograma, dijeta, odnosno zdrava ishrana, može sprečiti bol u leđima.

Vrlo je važno i da ostavite cigarete. Pušenje povećava rizik od bolova u donjem delu leđa. Rizik se povećava sa brojem popušenih cigareta dnevno, tako da bi trebalo da bude manji ako ostavite cigarete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari