Šta znače povišen ALT i AST u trudnoći i da li mogu da naškode bebi? 1Foto: Shutterstock / Billion Photos

Trudnice doživljavaju razne fiziološke promene dok se beba u stomaku razvija.

S jedne strane, nivoi estrogena i progesterona se povećavaju tokom trudnoće. Ti polni hormoni utiču na metaboličke funkcije i izlučivanja u jetri.

Usled drugih dodatnih faktora, tokom normalne trudnoće dolazi do određenih promena u vrednostima testova funkcije jetre.

Ali pitanje je koje promene su tokom trudnoće normalne, a koje ne i da li se enzimi jetre, tj. transaminaze ALT i AST menjaju ili njihove povišene vrednosti nisu normalne za trudnice.

Simptomi povezani sa jetrom u trudnoći

Mučnina i povraćanje su uobičajeni simptomi rane trudnoće i javljaju se kod više od polovine svih trudnica. Simptomi često traju tokom dana, iako se ovo stanje tradicionalno naziva jutarnja mučnina. Nasuprot tome, izuzetno jako povraćanje koje počinje u ranoj trudnoći i zahteva hospitalizaciju mnogo je ređe, ali ako se dogodi, može biti povezano sa problemima sa jetrom.

Uz to, mučninu ili povraćanje koji se javljaju tokom drugog ili trećeg trimestra treba smatrati patološkim i to zahteva pregled lekara, uključujući merenje aktivnosti aminotransferaze.

Merenje nivoa aktivnosti alanin aminotransferaze (ALT) i aspartat aminotransferaze (AST) najkorisniji je test za rutinsku dijagnozu oboljenja jetre. Ali efekti trudnoće na nivoe aktivnosti ALT i AST su donekle kontroverzni jer naučnici nemaju poptuno jedinstven stav u vezi s tim.

Jedni tvrde kako ove vrednosti treba da budu u normali i tokom trudnoće, dok drugi smatraju da su blago povišene vrendosti dozvoljene.

ALT u AST u trudnoći

Naime, u nekoliko studija otkriveno je blago povećanje aktivnosti ALT i/ili AST tokom trećeg trimestra. Međutim, u većini objavljenih studija nivoi aktivnosti ALT i AST se ne menjaju tokom trudnoće ili ostaju u granicama normale kao kod žena koje nisu trudne.

U jednoj studiji je otkriven blagi porast ALT tokom drugog trimestra trudnoće u poređenju sa ženama koje nisu trudne, ali su sve vrednosti ostale ispod gornje granice normale. Naučnici nisu uspeli da pronađu nikakvo objašnjenje za to blago povećanje ALT i to samo tokom drugog tromesečja kod trudnica u poređenju sa kontrolnom grupom koja nije bila trudna.

S druge strane, povećanje nivoa transaminaza tokom porođaja može biti posledica kontrakcija mišića materice.

Dakle, nameće se zaključak da vrednosti aktivnosti AST ili ALT iznad gornje normalne granice pre porođaja treba smatrati patološkim i njih treba dalje ispitivati.

Tokom normalne trudnoće većina vrednosti u uobičajenim testovima funkcije jetre ostaje ispod gornjih normalnih granica utvrđenih kod žena koje nisu trudne. Stoga, kada se klinički sumnja na oboljenje jetre kod trudnice, svako povećanje nivoa ALT i AST, kao i bilirubina ili koncentracije ukupne žučne kiseline, treba smatrati patološkim i treba detaljno ispitati jer su mogući rizici po majku i dete.

Naime, ALT i AST, tj. enzimi jetre kod trudnica mogu da budu povezani sa opasnim stanjima kao što su genetski poremećaji, rak jetre ili kostiju, bolest jetre zbog zloupotrebe alkohola…

Tretiranje transaminaza u trudnoći

Ako se transaminaze ne tretiraju u trudnoći, to može da stvori probleme i za trudnicu i za fetus. U tom slučaju moguća je preeklampsija, a moguće je i da beba ne bude dovoljno teška i razvijena na rođenju.

Dobra stvar je što se povišeni enzimi jetre javljaju kod vrlo malog broja trudnica – otprilike kod 0,1 do 0,5 odsto njih. U svakom slučaju ako testovi ili vaš lekar ukažu na nešto što izaziva sumnju, obavezno ispitajte o čemu se radi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari