Kako prepoznati kada neko u vašem okruženju ima problem i kakao reagovati i kome se obratiti kada se tako nešto prepozna, bile su neke od tema nove epizode podkasta Danasa.
Gošća Danasovog podkasta bila je psihijatar Jelena Matić, koja je naglasila da je izuzetno važno da se o ovoj temi razgovara jer je suicid fenomen gde može da se prevenira fatalni ishod i da se pomogne osobi koja je sklona suicidu.
Kako je objasnila najčešći razlozi zbog kojih dolazi do suicida su mentalni poremećaji, od kojih je najčešći depresija, kao i zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci, anksiozna stanja, kao i granični poremećaj ličnosti.
Kao najčešće razloge, koji kod mladih ljudi izazivaju potrebu za suicidom, Matić nabraja nerezumevanje od strane okoline, porodice, ali i porodična dimanika, kao i porodični događaji. Takođe, nerazumevanje od strane vršnjaka je jedan od čestih uzroka.
„Adolescenti su ranjivi, oni pronalaze sebe, oni se formiraju i njihova sposobnost prihvatanja spoljašnjeg stresa, i uopšte života, je drugačija i ranjivija u odnosu na odraslu ličnost“, ukazala je Matić.
Kako je ona pojasnila, kod svake osobe koja je sklona suicidu mogu da se primete naznake.
„Osoba se povlači u sebe, ona izmeni način svakodnevnog funkcionisanja, menja se ritam spavanja. Mnoge osobe promene apetit. Sve su to naznake gde vidimo da ima nekih neshvatljivih izmena, vidi se da se nešto sa tom osobom dešava“, kazala je ona.
Ona je ukazala da je bitno ne osuđivati osobe kod kojih se primeti takav problem.
„Ono što svaka osoba traži, to je razumevanje. Treba biti tu i slušati, a ne moralisati, samo biti tu sa punim razumevanjem“, posavetovala je Matić.
Matić je naglasila da je izražavanje emocija i ljubavi potrebno svakom čoveku.
„Kažu da jedan zagrljaj dosta znači i to je istina. Jako je lepo kad izrazimo ljubav prema drugoj osobi i podršku. Mislim da to svako voli da čuje“, istakla je ona.
Ona je dodala da u našem drutšvu takve stvari još uvek nisu uobičajene.
„Tako malo znači mnogo. To je tema o kojoj treba naširoko pričati, da je to u redu. U redu je reći prijatelju „volim te“, članovima porodice, emotivnom partneru… u redu je pri pozdravljanju zagrliti nekoga, to je lepo“, naglasila je Matić.
Stopa suicida u Srbiji u padu
Kako je Matić rekla, stopa sucidia u Srbiji je od 2017. godine u stabilnom padu.
„Kod nas je stopa suicida u padu za 12,1 procenat od 2017. godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistku. U tom periodu započeta je aktivnija kampanja na zaštiti mentalnog zdravlja, pokrenut je besplatni nacionalni servis za zaštitu mentalnog zdravlja, otvoreni su centri za mentlno zdravlje u Beogradu, Kragujevcu, Pančevu… radi se na tome“, poručila je ona.
Nacionalna SOS telefonska linija radi 24 časa dnevno, svakog dana u godini, a pozivi su besplatni.
Broj telefona je 0800/309-309
Svim zainteresovanim građanima i svima kojima je pomoć potrebna (osobama u krizi, njihovim porodicama, prijateljima, kolegama i okolini) dostupan je multidisciplinarni tim edukovanih profesionalaca iz domena mentalnog zdravlja 24 časa dnevno.
Ova epizoda podkasta realizovana je u okviru projekta „Bolesti modernog doba“. Projekat se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.