Svetski dan borbe protiv multiple skleroze: Kako vežbanje i nove terapije pomažu obolelim 1Foto: Mitar Mitrović

Ranije su lekari pacijentima obolelim od multiple skleroze (MS) savetovali da izbegavaju fizičke napore verujući da bi im takva aktivnost samo pojačala umor. Međutim, novija istraživanja pokazuju da vežbanje ublažava simptome multiple skleroze, kao i da pomaže u kontroli same bolesti, saopštava Društvo multipe skleroze Srbije.

To je i razlog što se ovogodišnji Svetski dan borbe protiv MS obeležava uz druženje, edukaciju i sportske aktivnosti. Pod sloganom „U istom timu“, više od 50 pacijenata, članova Društva MS, zajedno sa lekarima, odbojkašicama i odbojkašima iz škole odbojke DIF, odigrali su danas revijalnu odbojkašku utakmicu na terenima JP „Ada Ciganlija“.

Događaju su prisustvovali i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dr Darija Kisić, i Željko Popadić iz RFZO. Podršku su pružili i naši proslavljeni odbojkaši Neven Majstorović i Nikola Jovović, kao i glumci Milan Bosiljčić i Žarko Stepanov.

Multipla skleroza je podmukla bolest i od nje u Srbiji boluje više od 9.000 ljudi. Najčešće se javlja između 20. i 40. godine života, ali se može manifestovati i u bilo kom drugom životnom periodu. Tok bolesti je nepredvidiv, a žene oboljevaju dva puta češće nego muškarci. Zbog progresije bolesti, veliki broj obolelih su u invalidskim kolicima, ili imaju status osoba sa invaliditetom.

– Položaj osoba obolelih od MS u Srbiji značajno je poboljšan u poslednjih nekoliko godina.Pored toga što je broj osoba, koji se leči o trošku zdravstvenog osiguranja, utrostručen u Srbiji je sada dostupna paleta savremenih terapijskih opcija, rekla je Jasmina Brajković, predsednica Društva MS Srbije.

Međutim, kako je rečno kvalitet života obolele osobe ne zavisi samo od farmakoloških faktora, veoma je važan stil života. Fizička aktivnost i socijalna interakcija dve su esencijalne komponente kvaliteta života.
Vežbanje može biti korisno za ljude sa multiplom sklerozom kada je u pitanju kontrola simptoma, vraćanje funkcije, optimizacija kvaliteta života, unapređenje opšteg zdravstvenog stanja i lakše obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

– Nove terapije usporavaju progresiju bolesti, smanjuju učestalost pogoršanja i značajno poboljšavaju kvalitet života obolelih, što je važno, jer MS tokom vremena ima tendenciju akumulacije onesposobljenosti, pa se pacijenti godinama bore sa različitim problemima vezanim za fizičko, mentalno i socijalno zdravlje. Dokazano je da vežbanje olakšava simptome i funkcionalne deficite povezane sa MS i pozitivno utiče na hodanje, mišiće i aerobnu kondiciju obolelih, objasnila je prof. dr Jelena Drulović, neurolog Instituta za neurologiju UKC Srbije.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prof. dr Darija Kisić istakla je da će svakodnevna zalaganja za jednaka prava svih građana i život bez barijera biće nastavljena i u narednom periodu, u cilju obezbeđivanja boljeg kvaliteta života osoba obolelih od MS.

– Ministarstvo podržava rad saveza i udruženja. Ove godine smo za rad 33 saveza sa oko 500 lokalnih udruženja u Srbiji opredelili 250 miliona dinara, dodatnih 180 miliona dinara za obezbeđivanje adekvatnih uslova za rad udruženja i poboljšanje pristupačnosti, a za realizaciju različitih programskih aktivnosti saveza i udruženja obolelih od multipla skleroze više od 15 miliona dinar, rekla je ministarka Kisić.

Osam inovativnih lekova

Republički fond za zdravstveno osiguranje je 2020. godine uspeo da obezbedi čak sedam inovativnih lekova za lečenje multiple skleroze, dok je ove godine, pacijentima, odmah nakon njegovog registrovanja u EU, obezbeđen i osmi inovativni lek namenjen lečenju sekundarno-progresivne multiple skleroze, najtežeg oblika ove bolesti, istakao je dr Željko Popadić, Zamenik direktora Sektora za lekove i farmakoekonomiju u RFZO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari