Žalfija - "biljni" antibiotik sa brojnim lekovitim prednostima 1Foto: wikipedia/ Kurt Stüber

Žalfija (Salvia officinalis L. ) je višegodišnji, jako aromatičan, razgranat polužbun, sa uspravnim stabljikama visine do 70 cm. Listovi su naspramno raspoređeni, debeli, baršunasto dlakavi, srebrno sive do sivozelene boje, lancetastog oblika, na naličju naročito izražene mrežaste nervature. Raste na krečnjaku, na sušnim kamenim mestima uz Jadransku obalu.

U Srbiji se kao samonikla javlja u Sićevačkoj klisuri. Kao lekoviti deo biljke koristi se osušen list (Salviae folium) i etarsko ulje (Salviae aetheroleum).

Hemijski sastav: List sadrži 1-2,5% etarskog ulja čiji su glavni sastojci tujon, cineol i kamfor

Upotreba: Lekoviti sastojci žalfije deluju antibakterijski, protivupalno, površinski skupljaju tkivo i smanjuju lučenje znoja. U obliku vodenog ekstrakta i tinkture, list žalfije se primenjuje spolja za ispiranje i premazivanje sluznica kod zapaljenja usta i grla. Čaj od žalfije pije se kod poremećaja varenja i povećanog lučenja znoja.

Takođe se koristi: Za dobijanje lista koji se koristi kao farmaceutska sirovina i kao začin, kao ukrasna i medonosna biljka

Ograničenja u upotrebi: Ne preporučuje se upotreba žalfije tokom trudnoće i dojenja. Čaj od žalfije ne treba piti duže od dve nedelje zbog mogućeg ispoljavanja toksičnih efekata usled prisustva tujona

Način pripreme i upotrebe čaja: Unutrašnja upotreba: Jednu kafenu kašiku žalfije preliti šoljom (200ml) ključale vode. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 5 min, procediti i zasladiti čaj po želji. Piti 1-2 puta dnevno po šolju čaja.

Za ispiranje: Dve kafene kašike preliti šoljom (200ml) ključale vode, sud poklopiti I ostaviti da stoji 5 min a onda procediti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari