Potreba i ljubav prema slatkom je urođena i univerzalna, tako da nije iznenađujuće što su slatkiši uvek bili i biće sastavni deo ljudske ishrane. O tome koliko je slatko važan deo života ljudi govori i činjenica da se ova reč koristi kada želimo da opišemo nešto što je lepo ili prijatno.
Tokom poslednjih decenija, naša ishrana se značajno izmenila i porcije su se povećale.
Visokokalorična, ukusna hrana, koja obično ima veći sadržaj masti i šećera od onoga koji nam je realno potreban u toku dana, sada je sveprisutna i lako dostupna.
U vremenu kada gojaznost predstavlja jedan od velikih problema savremenog čoveka, niskokalorijski zaslađivači mogu biti dobar način da se smanji unosa šećera.
U tradicionalnim prehrambenim proizvodima slatkoću donose pre svega ugljeni hidrati sa karakterističnim slatkim ukusom.
Osim dobrog ukusa, ugljeni hidrati nose sa sobom i energiju, tj. kalorije, i to četiri po gramu.
Da bi se potrošačima omogućilo da uživaju u prijatnom slatkom ukusu omiljene hrane i pića bez energetskog opterećenja, poslednjih decenija razvijen je niz niskokalorijskih zaslađivača.
Ove vrste zaslađivača imaju mnogo intenzivniji sladak ukus u poređenju sa tradicionalnim, belim šećerom.
Zato se koriste u malim količinama u hrani i piću da bi se postigla slatkoća, dok sadrže vrlo malo ili nimalo energije u konačnom proizvodu.
Smanjenjem energetskog sadržaja, niskokalorijski zaslađivači mogu biti od velike pomoći u održavanju težine, bez uskraćivanja slatkiša u ishrani.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.