Život u energetski samoodrživom naselju 1Rešenje koje bi moglo da se primeni i u Srbiji: Aspern

Priliku da se na licu mesta uvere u to kako funkcioniše održiv i moderan „pametni grad“ u kome se, primera radi, 50 odsto energije troši na zagrevanje i hlađenje, imala je i grupa novinara iz Srbije, koji su posetili Zeštat Aspern u neposrednoj okolini Beča.

Funkcionisanje Asperna veoma je zanimljivo između ostalog i zbog toga što eksperti za energetiku tvrde da je reč o rešenju koje se može primeniti i u Srbiji. Procenjuje se, naime, da su potencijali obnovljivih izvora u Srbiji dovoljno veliki da bi mogli da se podrže tako kompleksni projekti poput izgradnje „pametnih gradova“. Inače, izgradnja Asperna, a reč je o zajedničkom poduhvatu austrijske države i nemačkog giganta Simensa, startovala je 2013. godine. Pojedini kvartovi su već izgrađeni i u njima živi oko 7.000 stanovnika, a plan je da grad, koji će se prostirati na površini od 240 hektara, bude izgrađen do 2028. godine i tada bi trebalo da ima 20.000 stanovnika. Aspern je prvi „pametan grad“ u Austriji i jedan je od 10 takvih gradova u svetu.

Prema rečima Olivera Julija, menadžera Simensa zaduženog za realizaciju izgradnje Asperna cilj je da se u što većoj meri smanji potrošnja energije kroz „pametno“ korišćenje tehnologije. „U prvoj fazi projekta akcenat je stavljen na energetsku efikasnost i smanjenje emisije štetnih gasova“, ističe Juli. Jedan od ciljeva je da se tehnologije i iskustva iz Asperna primene i u Beču pa u skladu sa tim ekipe eksperata pomno prate sve segmente svakodnevnog života u tom predgrađu. Aspern energiju dobija iz obnovljivih izvora energije, preciznije iz sunca, vetra i vode. Prerađuje se i kišnica a zgrade su od prirodnih materijala i energetski su efikasne. Svaka zgrada je opremljena pametnim sistemima koji regulišu potrošnju i proizvodnju energije na osnovu vremenske prognoze i drugih relevantnih podatka. Zanimljivo je da podatke o potrošnji energenata daju upravo stanari i na taj način diktiraju potrebe za ukupnom količinom energije.

Gradske vlasti u Beču daju subvencije u visini od 2.200 evra za zelene krovove u centru grada, koji treba da zamene klima uređaje. Stimuliše se i ozelenjavanje javnih površina, koje se pretvaraju u parkove, gde stanovnici Asperna mogu da provode svoje slobodno vreme i da se relaksiraju (takvih parkova u Aspernu ima tri). Jedna od zanimljivosti je i da se stanovi u Aspernu ne mogu kupiti već samo iznajmiti, i to po veoma povoljnim cenama. Ilustracije radi, rentiranje kvadratnog metra u Beču košta 11 do 12 evra, dok se u Aspernu stambeni prostor može iznajmiti po ceni od sedam do osam evra po kvadratu što predstavlja još jednu od pogodnosti življenja u tom „pametnom gradu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari