Znate li zašto značajne dane nazivamo "dan D"? Razlog se krije u jednom istorijskom događaju 1Foto: Shutterstock/Everett Collection

U divljoj prirodi Geloveja na jugozapadu Škotske dogovarala se taktika za ogromnu vojnu operaciju – bitku za Normandiju između nacističke Nemačke i savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu.

Na obale Normandije šestog juna 1944. godine iskrcala se saveznička vojska.

Datum početka operacije Overlord nije odabran slučajno – tog dana je bio pun mesec, koji je osvetljavao put avionima noću, a razdoblja oseke i plime odigrala su jednako važnu ulogu u iskrcavanju, piše portal Punkufer.hr.

Saveznicima je u startu operacije bila potrebna oseka kako bi lakše pogodili prepreke koje su Nemci postavili u moru, a nagli dolazak plime osigurao je da se ne nasukaju s plovilima i vozilima, kao i da se lakše iskrcaju na plaže.

Pre više od sedamdeset godina jedna privatna reziddencija u Škotskoj bila je mesto tajnog strateškog sastanka britanskog premijera Vinstona Čerčila i generala Dvajta Ajzenhauera, savezničkog vrhovnog zapovednika. Sastanak je, kako istorija pokazuje, imao presudnu ulogu u promeni toka rata. Dan D iscrpeo je nemačke resurse i na kraju doveo do oslobođenja zapadne Evrope.

I danas je „dan D“ izraz koji ćemo reći za neki važan ili značajan dan, odnosno dan kada bi se nešto trebalo promeniti. Ali, kako je dobio baš to ime?

Budući da se vojna strategija planirala u najvećoj tajnosti, početak invazije imao je kodni naziv „D“ (od engleske reči day), a svi ostali dani, pre i posle njega, označavani su sa „D +“ i „D −“.

Duže od godinu dana saveznici su smišljali taktiku najvećeg vazdušno-pomorskog desanta u istoriji. Uspeh te ogromne operacije bio je i početak konačnog pada Hitlera, a sam Drugi svetski rat završen je nepunih godinu dana nakon toga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari