Iako znamo da umeren unos soli nije štetan za naše zdravlje, prekomerna konzumacija soli može dovesti do mnogih zdravstvenih problema.
Prema WebMD-u, so je začin koji može dodati ukus našoj hrani i delovati kao konzervans. Sadrži oko 60 odsto hlorida i 40 posto natrijuma.
Skoro sva neprerađena hrana, uključujući povrće, voće, orašaste plodove, meso, integralne žitarice i mlečne proizvode, sadrži malo natrijuma. So koju jedemo pomaže opuštanju i zatezanju mišića, pomaže nervnim impulsima i balansira minerale i vodu koje unosimo.
Ali prekomerni unos soli negativno utiče na količinu vode koju apsorbuju naši unutrašnji organi. Ovo će onda pokrenuti telo da povuče vodu iz naših ćelija i kože, što će dovesti do dehidracije, objašnjavaju lekari.
Zato na koži možemo da vidimo da li unosimo previše soli kroz ishranu. Dehidracija kože može dovesti do neočekivanih promena kao što su suva i ljuskava koža, ranije pojavljivanje bora, kao i bled izgled. Isto tako, neki ljudi osećaju svrab zbog suvoće.
Pored pomenutih promena na koži, znaci da jedemo previše soli su bol u stomaku, nadimanje, visok krvni pritisak, oticanje stopala, pojačana žeđ, problemi sa spavanjem, osećaj slabosti ili nedostatak koncentracije, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.