Unos soli u našoj ishrani je neophodan, ali pretjerana konzumacija može uzrokovati brojne zdravstvene probleme.
Prema stručnjacima sa WebMD-a, so je ključni začin koji ne samo da obogaćuje ukus hrane, već i deluje kao prirodni konzervans. Ona sadrži oko 60% hlorida i 40% natrijuma.
Većina prirodne, neprocesuirane hrane, kao što su voće, povrće, integralne žitarice, meso, orašasti plodovi i mlečni proizvodi, sadrži prirodno niski nivo natrijuma. Natrijum koji unosimo putem soli ima važnu ulogu u opuštanju mišića, prenosu nervnih impulsa i ravnoteži minerala i tečnosti u našem telu.
Međutim, preterana konzumacija soli može poremetiti ovu ravnotežu. Previše soli može dovesti do zadržavanja vode u telu, a time i do pojave simptoma kao što su nadutost, visok krvni pritisak, oticanje ekstremiteta i pojačana žeđ.
Naročito važno za nas je razumeti kako so može uticati na našu kožu.
Prekomerno zadržavanje vode u telu može dovesti do dehidracije koja se manifestuje na koži. Promene na koži koje se mogu primetiti uključuju suvoću, ljuskanje, pojavu bora i bled izgled kože. Pored ovih fizičkih promena, dehidracija kože može izazvati svrab.
Pored ovih znakova na koži, preteran unos soli može dovesti i do drugih problema kao što su bolovi u stomaku, problemi sa spavanjem, osećaj slabosti i poteškoće sa koncentracijom. Kako biste očuvali ravnotežu u ishrani i zdravlju, važno je obratiti pažnju na unos soli i prepoznati znakove koje vam telo šalje kroz kožu i druge simptome, prenosi Index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.